Родина Башта з села Збора під Калушем в боротьбі ОУН - УПА

Донизу

Родина Башта з села Збора під Калушем в боротьбі ОУН - УПА

Створювати по Олекса Довбуш на тему Вт Лют 22, 2011 9:00 am

В цій темі я спробую написати історію родини Башта з прикарпатського села Збора , недалеко від міста Калуш. Буду поступово додавати свідчення, документальні підтверження, фото . Все ,що я зміг знайти про родину Башта .

ПРОКЛЯТТЯ СТАРОГО УКРАЇНЦЯ.

Старий Башта відчував що скоро помре , хоч і мав трохи більш за 60. Хотів в останнє побачити промені сонця , світло . Він оперся на палицю та ледве піднявся на ноги . Душевний неспокій та хвороба робили своє. Вийшов з хліва, де його приютили сосіди, і побачив промені . Але то були не промені сонця... він побачив як горить сама велика та заможна хата в селі Збора, під Калушем.

Це була його хата ! Горів маєток родини Башта, самої заможної родини в селі. Люди бігали навкруги, але солдати нквс нікого не підпускали та забороняли гасити. Сердце старого Василя Башта рвало на шматки.

Всі його діти - семеро синів і шестеро дочок розкидані по світу та невідомо що з ними. Він ще незнав,що Михайла вже розстріляли німці в тюрмі в Кракові 1944року , як активіста ОУН, Іван встиг втікти від совітів до Австрії, Федір не повернувся з фронту проти більшовиків, Василя ще арештує смерш та засудить на 25 років , Григорія вже арештували , та засудили за те , що не доніс владі на двох своїх братів ,які були в УПА, і він зникне в таборах Норільська ... , Володя ,наймолодший, загине в бою біля села Велика Тур*я проти солдат нквс. А Миколу, в 1948 разом з малими дітьми - Ганусею , Богданом та Марією і дружиною відправлять в Сибір, як " пособников "...
Доля його дочок буде ще жорстокіша . Гануся з чоловіком Дмитром та дітьми переживе всі "радости" сібіру....
Павліна втратить чоловіка Йосипа Слюзара в таборах гулагу . Марія помре від хвороби сердця, коли ії ,звязкову УПА ,зрадить чоловік . Дмитра Менделу , чоловіка Ольги, - вже розстріляли в тюрмі Самбора совіти , а ії вишлють з двома дочками на каторгу до магадану . Ольга з лише в 1991 році зможе повернутись на батьківщину , стара та хвора...
І тільки наймолодша донька Магдалена разом з дружиною старого Башти Марією втікли до села Тужилів , де переховувались у родини під чужими іменами, і тому виживуть...
Старий Башта проклинав совітів та комуністів , їх владу , яка окупантом прийшла в українські хати та принесла стільки біди і горя українцям , знищила його родину , а вижившим приготувала - " светлое будущее"
Старий Башта помер в лютому 1945...Вічна йому пам*ять.


Так виглядав будинок родини Башта в зимку 1938 року.
Самим першим загинув Михайло Башта. 7грудня 1943року його арештували німці . В будинку в центрі Калуша, де він жив разом з дружиною Ольгою Башта, на першому поверсі був його магазин та ресторан-їдальня, а на другому - приватне помешкання, де в одній з кімнат була техніка для друку. Михайло був провідником ОУН в Калуші. Його розстриляли в тюрмі міста Краків в лютому 1944року.


На фото : Михайло , Ольга , та брат Василь Башта


Григорій загинув другим...
Його арештував СМЕРШ 29 вересня 1944року в Зборі , коли він приїхав у відпустку з Рави-Руської разом зі своєю нареченою Ольгою Мельник.
Григорій Башта вивчився в Любліні на зубного техніка , і по закінчені навчання в 1943 році був направлений Урядом праці в Раву-Руську на роботу , в лікарню до Івана Башта , старшого брата.
Григорія звинуватили та засудили за те , що він не доніс органам влади срср, що його брати Василь та Володимир (наймолодший) знаходились в УПА ! Як і коли загинув Григорій в таборах встановити не вдалось...

Паспорт Григорія , який ми забрали в СБУ, після розсекречення справи.на фото Іван та Григорій Башта. Рава-Руська. 1943р.
Дмитра Менделу , чоловіка Ольги Башта та батька Лесі та Ярослави, розстріляли в тюрмі міста Самбір в грудні 1944.


довідка про розстріл Дмитра Мендели...
Справа СМЕРША на заарештованих в Зборі. Серед них - Григорій Башта та Дмитро Мендела.

на фото : Магдалена Башта (наймолодша з Баштів), Ольга Башта (дружина Михайла Башта) та Ольга Башта (дружина Дмитра Мендели). Калуш. 1942 рік.В кінці січня 1945 в краївці арештували Василя Башта. В сотні "Мороза " він - "Сокіл", був комендантом впж, в жовтні 1944року він - "Гордієнко" в сотні "Гамалія "
Вирок 20 років каторги Василь Башта відбув повністю , повернувся хворим , але не зламаним...Про Володимира Башта , наймолодшого з синів, ми знаємо дуже мало...
Володя народився в 1924 році. Був веселим міцним хлопцем, якій не давав нікому себе образити.
Загинув Володимир 24 липня 1945 року біля села Велика Туря в бою проти роти нквс, які проводили облаву. Хлопці відходили до лісу, відстрелюючись. Це був загін розвідників УПА. Вбивши 12 солдат нквс, партизани всі відійшли до лісу. Вже на другий день діти-пастухи знайшли в окопі під лісом партизана, тяжко пораненого в живіт...він помер від поранення. Селяни поховали партизана на узліссі. І весь час влади срср на могилі партизана стояв березовий хрест. На могилі Володимира Башта.


На фото хора села Збора Володимир Башта в правому верхньому куті.

https://redcdn.net/ihimizer/i/81414238.jpg/
[img] [/img]

На фото - сотник Гамалія та Магдалена Башта


[img][/img]

Михайло Яців на фото


Востаннє редаговано Олекса Довбуш (Нд Квіт 17, 2011 1:50 am); всього редагувалось 16 раз(и)
avatar
Олекса Довбуш
Призовник з СКВ

К-ть повідомлень : 5
Дата регистрации : 22.02.2011

Переглянути профіль користувача

На початок Донизу

Re: Родина Башта з села Збора під Калушем в боротьбі ОУН - УПА

Створювати по Громенко на тему Ср Лют 23, 2011 12:17 am

Вітаємо на нашому ресурсі. Звичайно ж, будь-які дослідження, які стосуються нашої тематики, лише вітаються!
avatar
Громенко
СБ

К-ть повідомлень : 475
Дата регистрации : 20.09.2008
Звідки : Київ

Переглянути профіль користувача http://oun-upa.ukrainianforum.net

На початок Донизу

На початок


 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі